Ակնկալում եմ խորհրդարանական մեծամասնության եւ ժողովրդի աջակցությունը խաղաղության օրակարգը կյանքի կոչելու համար. Նիկոլ Փաշինյան
«Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպե՞ս եք գնահատում խաղաղության օրակարգի շուրջ բանակցային գործընթացները, որո՞նք են հիմնական մարտահրավերները»,- ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանը:
Վարչապետը պարզաբանել է, որ Հայաստանի Հանրապետության շուրջ իրադրությունը շարունակում է մնալ կայուն լարված, սակայն լարվածության թուլացման որոշակի հնարավորություններ առկա են:
Հնչեցնելով որոշակի գնահատականներ՝ վարչապետը խոսել է 1991 թ. դեկտեմբերի 8-ի համաձայնագրի հիման վրա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու հայեցակարգի մասին:
«Կան նախանշաններ, որ այս հենքը եւ մոտեցումը կարող են փոխադարձաբար ընդունելի լինել կողմերի համար: Հաջորդը՝ կարծում եմ, որ կա որոշակի տարածք, որպեսզի տեղի ունենա եւ մեկնարկի խոսակցություն Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Այս երկու ուղղությունները ես համարում եմ անկյունաքարային նշանակություն ունեցող»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը կարծիք է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը հասցեական գնահատական եւ մոտավոր ճանապարհային քարտեզի պատկերացում է տալիս, թե ինչպես պետք է լուծել խնդիրը, հաղթահարել իրավիճակը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ մեկնելու է Պրահա, որտեղ նախատեսվում է քառակողմ հանդիպում իր, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի եւ ԵՄ խորհրդի նախագահների միջեւ: Նախատեսվում է հանդիպում նաեւ Թուրքիայի նախագահի հետ:
Անդրադառնալով խաղաղության օրակարգի շուրջ խոսակցություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է. «Ես հաստատում եմ, որ մենք որդեգրում ենք խաղաղության օրակարգը եւ հաստատում, որ այն, ինչ ասել եմ իմ վերջին հարցազրույցում, այդ բանաձեւով խաղաղության օրակարգն իրագործելու պատասխանատվություն եմ ստանձնում: Ակնկալում եմ խորհրդարանական մեծամասնության եւ ժողովրդի աջակցությունն այս օրակարգը կյանքի կոչելու համար»,- փաստել է ՀՀ վարչապետը:

“Как вы оцениваете ситуацию вокруг Армении, переговорный процесс вокруг мирной повестки дня, каковы основные вызовы?”, - обратилась с вопросом депутат М.Погосян к Премьер-министру РА Н.Пашиняну в ходе процедуры вопросов-ответов НС-Правительство.
Премьер уточнил, что ситуация вокруг Республики Армения продолжает оставаться стабильно напряженной, но налицо определенные возможности для ее снижения.
Озвучивая некоторые оценки, Н.Пашинян коснулся концепции взаимного признания Арменией и Азербайджаном территориальной целостности на основе соглашения от 8 декабря 1991 г.
“Есть признаки того, что эта база и подход могут быть взаимоприемлемы для сторон. Далее, полагаю, что есть определенная ниша для старта диалога между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Эти два вектора считаю имеющими краеугольное значение", - отметил премьер.
Н.Пашинян выразил мнение, что международное сообщество дает адресную оценку и примерную дорожную карту того, как решить проблему, выйти из ситуации.
Премьер-министр сообщил, что отправляется в Прагу на четырехстороннюю встречу между ним, президентами Азербайджана, Франции и председателем Совета ЕС. Намечается также встреча с президентом Турции.
Относительно мирной повестки дня Н.Пашинян подтвердил: “Мы принимаем мирную повестку дня, и, как я сказал в своем последнем интервью, этой резолюцией беру на себя ответственность за реализацию мирной повестки. Надеюсь на содействие парламентского большинства и народа для претворения в жизнь мирной повестки”.